Covid 19

To enter the competition hall 20.11.2021 it is necessary to have one of the following documents:

  • Vaccination with one of the vaccines recognized in the EU
  • PCR negative test, not older than 72 hours
  • Antigen test, not older than 24 hours
  • Proof of recovery after Covid 19 illness, no longer than 180 days

For spectators: Medical stand for antigen tests will be available near competition hall if needed

The result of the antigen test will be available in about 20 minutes in which you cannot enter the competition hall

Timetable

Friday - Evening program
EVENTPLACETIME
Registration + Sales and coordination of transfersCompetition hall16:00 - 20:00
Sales and coordination of transfersHotel DUO21:00 - 22:00
Saturday - Morning program
EVENTPLACETIME
Opening of competition hallCompetition hall08:30
RegistrationCompetition hall08:30 – 10:00
Judge meetingJudges room10:30 – 11:00
Dancefloor rehearsalCompetition hall09:30 – 11:00
Saturday - Afternoon program
CATEGORYROUNDON THE DANCE FLOORNR.TIME
Formations LadiesFirst Round1 formation1911:30 - 12:10
Boogie WoogieFirst Round Slow2 couples3212:10 - 12:40
Pause (20min)
Formations LadiesHope Round1 formation1113:00 - 13:25
Boogie WoogieFirst Round Fast2 couples3213:25 - 13:55
Pause (20min)
RR Main Class FSFirst Round2 couples3214:15 - 14:50
Boogie WoogieHope round2 couples2214:50 - 15:10
Pause (20min)
RR Main Class FSHope Round2 couples2415:30 - 15:55
Boogie WoogieQuaterfinal round2 couples2415:55 - 16:25
Pause (15min)
Formations LadiesSemi-Final1 formation1216:40 - 17:30
Boogie WoogieSemi-Final2 couples1217:30 - 17:45
Pause (90min)
Saturday - Evening program
Opening - Presentation of Nations and Officials18:45 - 19:15
RR Main Class FSSemi-Final2 couples1519:15 - 19:40
Boogie WoogieFinal Slow1 couple719:40 - 20:00
RR Main Class FSFinal Footwork1 couple720:00 - 20:15
Formations LadiesFinal1 formation720:15 - 21:00
Ceremony Formations Ladies
Boogie WoogieFinal Fast1 couple721:00 - 21:35
Ceremony Boogie Woogie
RR Main Class FSFinal Acrobatic1 couple721:35 - 22:00
Ceremony RR Main Class FS
Banquet for all Rock and Roll and Boogie Woogie friends in Sector E22:10 - 22:40

Officials

Officials ( 16 )
CountryNamePosition
FINPirjo KoivulaJudge
FRAMichéle PlanquesJudge
GERLeo BeckJudge
SWEJan FalkJudge
ITAAndrea OrlandiJudge
CZEPetr SlabýJudge
HUNAttila SzakalJudge
FDSAleksey NikolaevJudge
SUISusanne HuberJudge
GERStefan StahlJudge
UKRMykhailo PetrenkoJudge
HUNKatalin KisObserver
FDSKiril LevkovObserver
POLKobylanski BartolmiejSupervisor
NEDLarisa GomazScrutineer
GERAnja ReadlerScrutineer

Invited guests

Guests ( 8 )
CountryNamePosition
SLOMirjam Kerpan IzakWRRC President
SUIDaniel BachmannWRRC Honorary Member
CZEFrantišek VečeřaWRRC Honorary Member
POLJacek Tarczylo - Anna Miadzielec5x WRRC World Champions
FDSOlga Sbitneva - Ivan Youdin5x WRRC World Champions
CZERoman Kolb5x WRRC World Champion
CZEMichaela Večeřová3x WRRC World Champion
CZEKateřina Kolbová2x WRRC World Champion

Dancefloor rehearsal

Rock and Roll Formations Ladies ( 19 )
StartTimeNameStartNrCountry
9:30FDS - Charm89FDS
9:35FDS - Coolcats90FDS
9:40FDS - Lady91FDS
9:45HUN - Skyline92HUN
9:50HUN - Party Team93HUN
9:55HUN - The Szupergirls94HUN
10:00POL - HOUSEWIVES95POL
10:05SUI - L-Team96SUI
10:10SUI - Rock Angels97SUI
10:15SUI - Team Infinity98SUI
10:20AUT - Surprise81AUT
10:25AUT - Hip Rock Girls82AUT
10:30CRO - Olympic83CRO
10:35CRO - Dream team84CRO
10:40CRO - Vision85CRO
10:45HUN - Ladies99HUN
10:50CZE - Madonna Ladies86CZE
10:55CZE - KLB ladies87CZE
11:00CZE - Falcon girls88CZE

Startlist

Rock and Roll Main Class Free Style ( 32 )
StartNrNameCountry
1JAKUBEC Jirí - DVORAKOVA MarieCZE
2CHVATAL Jakub - ROHANOVA Katerina CZE
3KOUPIL Vojtech - MASKOVA ViktorieCZE
4PROKOP Vilibald - MASKOVÁ LucieCZE
5MICHALICKA Karel - PASTRNAKOVA KarolinaCZE
6KONDRASHIN Alexey - KOZLOVA DarinaFDS
7SAMOYLOV Konstantin - GUSAROVA AnastasiaFDS
8KUDRYASHOV Ivan - CHARKOVSKAYA MargaritaFDS
9SHEVALKIN Nikita - YURYEVA AnastasiaFDS
10MALKIN Georgy - LEVCHENKO AlinaFDS
11SALIBA Quentin - GARCIA OcéaneFRA
12CABIROL Guillaume - DELATORRE EmmieFRA
13BLUDAU Tobias - UHL MichelleGER
14PLANER Tobias - STEINBERGER CarolinGER
15ÖTTL Tobias - PEßLER FranziskaGER
16PÜTZ Christopher - PÜTZ ChiaraGER
17BALLA Balázs - LANTOS LillaHUN
18BÁNHIDI Dániel - CZETL FanniHUN
19DELI Alex - CSÉNYI FanniHUN
20MÉSZÁROS Gábor - LENGYEL BonitaHUN
21CAVALERA Simone - MARLETTA FrancescaITA
22SZPULECKI Bartosz - KREGIEL NataliaPOL
23JUŽNIC Jaka - MALOVRH GajaSLO
24BRULC Luka - ARH EvelinSLO
25FERREIRA Bruno - YILMAZ TijdaSUI
26GUYE Raphael - ANSERMET PaulineSUI
27KURAN-PELLEGATTA Nicolas - KURAN-PELLEGATTA Noëmi SUI
28CORDEY Thierry - STEFFEN NolwennSUI
29JOVLIDEN Robin - KEDNER MoaSWE
30FEICHTINGER Matthias - STURM AnnaAUT
31SPENDIER Sandro - SCHOJER NicoleAUT
32KOLENC Leonardo - JUREC IvaCRO
Rock and Roll Formations Ladies ( 19 )
StartNrNameCountry
81AUT - SurpriseAUT
82AUT - Hip Rock GirlsAUT
83CRO - OlympicCRO
84CRO - Dream teamCRO
85CRO - VisionCRO
86CZE - Madonna LadiesCZE
87CZE - KLB ladiesCZE
88CZE - Falcon girlsCZE
89FDS - CharmFDS
90FDS - CoolcatsFDS
91FDS - LadyFDS
92HUN - SkylineHUN
93HUN - Party TeamHUN
94HUN - The SzupergirlsHUN
95POL - HOUSEWIVESPOL
96SUI - L-TeamSUI
97SUI - Rock AngelsSUI
98SUI - Team InfinitySUI
99HUN - LadiesHUN
Boogie Woogie Main Class ( 38 )
StartNrNameCountry
41BELYY Alexander - IANTCHEVA VelinaAUT
42AIGNER Andreas - AIGNER ElsaAUT
43CHERANOV Maksym - KUSHNEREVYCH HannaCZE
44GAVRILOV Alexey - GAVRILOVA SvetlanaFDS
45DEREVIANKO Andrei - FEODORIDI MariiaFDS
46TUKHTAEV Roman - LITVINOVA ElenaFDS
47MATVEEV Anton - GROMOVA EkaterinaFDS
48KALLIALA Samuli - SARVILUOMA PinjaFIN
49SAURÉN Masi - TYUTYUNYUK AnnaFIN
50TARPIN Ugo - GUGLIELMI LorineFRA
51MONTHILLER Tristan - GOUDARD GaëlleFRA
52CHARRIER Lucas - RODIAC NellyFRA
53CAPUTO Frédéric - SANLAVILLE AlisonFRA
54CASTILLANO William - DUPUY MaxenceFRA
55HEMAIZIA Damien - CHARRIER LeaFRA
56LLAMAS Florent - VERON RoxaneFRA
57HIEN Johannes - HIEN KerstinGER
58KOESLING Sebastian - KOESLING VivianGER
59MOIZO Federico - VANTAGGIATO IsabelITA
60ANELLI Dario - MANZATO CarlottaITA
61FAMA Christian - STERI GiadaITA
62MASOTTI Dimitri - GHEZZO AlessiaITA
63CORSI Simone - CORNELLI GiuliaITA
64CARBONE Lorenzo - SAVINI SofiaITA
65ZILOCCHI Luca - CORSI CarlottaITA
66MISTRONI Alessio - PONTILLO FedericaITA
67ANTIBELLI Christian - BANZI ElisaITA
68ARMIJOS JORGGE Axel Javier - MASUCCI JessicaITA
69SMIALEK Jakub - STEPIEN EdytaPOL
70WOJNAROWICZ Kamil - WOJNAROWICZ MilenaPOL
71PIOREK Rafal - BUL NataliaPOL
72WÓJCIK Adrian - HARANCZYK JuliaPOL
73FROEHLICH Nathan - DAFFLON LouiseSUI
74BERGHAHN Markus - KYBURZ InesSUI
75EDLUND Viktor - EDLUND WilmaSWE
76ANDRIIKO Serhii - NIMENKO KhrystynaUKR
77IRCHISHYN Oleg - CHERNYSHOVA NataliaUKR
78ILLARIONOV Oleksandr - OLIINYK OksanaUKR

Tickets

Tickets can be reserved by email

For reservation please include number of tickets and full name

Accomodation

Reservation Code:Rock in Prague

HOTEL RESERVATION MUST BE DONE BEFORE 28.10.2021 !

After this date it is not possible to use this offer.

Breakfast included in all 3 variants

Single room45
Double room49
Triple room69

Transport

AirportHotel Duo

Book now
Car436
Minivan848
Minibus20128
Bus50200

Hotel DuoSports Hall

Book now
Car424
Minivan832
Minibus20116
Bus50

5

/